Wednesday, June 18, 2014

The Cost of Eating Healthy

Recently it seems like everyone around me is saying:  "but it's so expensive to eat healthy all the time".

Before firing off my usual but it's worth it!!! or No, it's not! I got online and found a recent study (Dec. 2013) that found healthy eating does, indeed, cost more.

About $1.50 a day more, to be exact.

I say that $1.50 buys you a lot more than just healthier eats.  You're also getting an extra boost in energy, an improved mood - your HEALTH!  Among many things, eating healthy offers you a leaner frame, a reduced risk of heart attack and diabetes, lower blood pressure and less stress.  On the outside you'll also notice a healthier smile and better skin.

To give you an idea of how much it costs to eat healthy, I've tracked and recorded my day in review for you.

I do my grocery shopping at Kroger and buy my shakes and nutrition bars through USANA

Pre-workout Snack  
1 slice sprouted grain bread $0.17
1/2 banana $0.13
1 TBSP natural, creamy peanut butter $0.11

Post-workout Recovery
1 USANA Nutrimeal Shake ($3.33)
1/2 banana ($0.13)

Mid- morning snack
1/2 cup 2% Greek yogurt ($0.63)
1/2 cup fresh blueberries ($.75)
5 small strawberries ($.85)

Lunch
White Bean Tuna Salad ($1.36/serving)

Mid-afternoon snack
USANA Fudge Delight Nutrition Bar ($1.93)

Dinner
Spaghetti with Tomatoes & Shrimp ($2.58/serving)

Total spent for the day:  $11.97
*If you don't need the post-workout recovery, you're down to $8.51*

Some people spend that much daily on medicine for high blood pressure, insulin, etc.

Diet plays a big role in current and future health issues.  Why not take control & spend a little more now to better your health in the future?

If you want to see whats on my weekly shopping list, click here to see my prior post "What's on my shopping list"

***October 30, 2015 Update:  A recent pole showed that the Average American spends $15.50 per day eating out.  If you are one of those you won't just be saving calories, you'll be saving dough.

Top Posts